Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı
Eklenme Tarihi: 17.10.2018 518 Görüntülenme

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı

Karabük Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Üniversite Mahallesi Parkının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi.

Üniversite Mahallesi Uzuner Sokak Üstünde 110.'sunun yapımı tamamlanan Üniversite Mahallesi Parkının açılış törenine Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Danışman, MHP Karabük İl Başkanı Adem Kar ve MHP Karabük İl Yönetimi, Belediye Meclis Üyeleri, daire müdürleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldılar.


Açılış töreni öncesi bir konuşma yapan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili; "9,5 yıllık hizmet süremiz içerisinde Karabük'te çok önemli problemleri çözmüş bulunuyoruz. Öncelikli su problemi Karabük'te çözülmüş oldu. Karabük'te en az 8 tane büyük mahallenin altyapısı, su tesisatı tamamen yenilendi, arıtma tesisi yapıldı, ana su boruları tamamen değişti. Karabük'te su problemi vardı. Cumartesi ve Pazar günleri susuz olan Karabük'ün ana su boruların tamamının değişmesiyle bir daha hafta sonları su kesintisiyle karşılaşılmadı. Biraz ileriye gidiyoruz. Karabük'te çok büyük bir hal problemi vardı. Bu problemi Karabük'te çözdük. Belki de bölgenin en mükemmel hali yapılmış oldu. Mezbaha'nın taşınmasıyla beraber Soğuksu Mahallesinde kentsel dönüşüm başladı. Bu dönüşüme bir ara verilmişti. Geçen hafta TOKİ Başkanı ile görüşmem neticesinde tekrar kentsel dönüşüm durmuş olduğu yerden devam edecek ki 3 etaplı bir kentsel dönüşümden çok modern bir mahalleye dönüşecek Soğuksu Mahallesi. Kentsel dönüşümler devam edecek. Çarşamba Pazarı bölgesindeki haddehanelerin hepsi şehir dışına çıkacak, Devlet Demiryolları arazisi tekrardan düzenlenecek, Devlet Demiryolları çok yakında Kartaltepe'deki lojmanları Belediyeye teslim edecek.

Sonrasında yine Karabük'te yine hiç görmediğimiz bir hadise Hurdacılar Sitesi. İmkanı olan arkadaşların sanayi sitesindeki Hurdacılar Sitesi'ni görmesinde fayda var. Şehrin içerisinde ne kadar hurdacı varmış, ne kadarı şehrin dışarısına taşınmış görmesini istiyoruz.

Yine yol problemlerinin çoğunu çözmüş bulunuyoruz. İstinat duvarı problemlerinin çoğu Karabük'te çözüldü. Buradaki parkımızın altındaki istinat duvarı da dahil kilometrelerce istinat duvarı problemi çözüldü. Bunların tamamını Belediye yaptı. Aynı şekilde Emniyet binasından Aygünsan Haddecilik bölgesine kadar olan bölgedeki istinat duvarları yapıldı. Kilometrelerce kaldırım yapıldı. Şehir 2 kez asfaltlandı. Doğalgaz dağıtımında Türkiye'deki en iyi vilayetlerden birisi arasına gelindi ki bu 5 yıllık bir sürede tamamlandı.

Altgeçitler yapıldı, kütüphane ihtiyacı giderildi, en modern dolmuş durakları yapıldı, yaya köprüleri yapıldı, mahalleler birbiriyle birleşti, asansör kuleleri yapıldı, yürüyen merdivenler yapıldı ve aydınlatmalar yapıldı. Canı sıkılan "Işık oyunlarıyla Belediye Başkanlığı yapıyor" yorumları yaptı. "Yürüyen merdivenlerden Belediye Başkanlığı yapıyor" derken Karabük gibi 100'bin ölçekli şehir 9,5 senede bir milyar liralık yatırım yapmış bulunmakta. Safranbolu ile Karabük çok güzel bir çelik köprüyle bağlandı. Altında şimdi 300 dönümlük spor vadisi yapılıyor. Tahmin ediyorum açılan bu parkımız 110'uncu park. Çoğu park alanları para ile satın aldık. Çocuklarımız nerede otursa otursun 200-300 metre uzaklıkta parklara ulaşacak hale geldi. 5000 Evlerde muazzam bir yeşil kuşak oluşturduk ve devam ediyoruz.

Tabi şehrimizde eksiklerimiz bitmeyecek. Şehrimizin 1-2 tane ana problemleri kaldı. Bu problemlerinde projeleri hazırlandı. Çok yakında yapımları başlar. Öncelikle yağmur suyu projesi tamamlanacak. Bu problemde halledildikten sonra Karabük'te geriye kalan problem çevre problemi.

Karabük'e kurulan Marzinc denilen fabrika ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmaların neticesinde Marzinc ile ilgili çevre kirliliğini tamamen ortadan kaldırttık. 500 bin tona yakın Marzinc'in atığı olan cürufu şehir dışına nakliyesini sağladık. Belediyemizin tayin etmiş olduğu 2 tane encümen üyesi arkadaşımız her ay rutin olarak Marzinc'i denetliyor. İstediğimiz zamanda bunları Belediyenin ekranlarında yayınlayabiliriz. Yapılan protokolde bu hakka da sahibiz. Buna karşı da Marzinc Karabük ile bir bütün hale gelecek. Karabük ile ilgili yapılacak yatırımların bir kısmını her sene üstlenecek. çevre kirliliği noktasında Marzinc vermiş olduğu taahhütlerin hepsini yerine getirdi. Yıl sonuna kadar muazzam bir su arıtma tesisi yapıp su problemini de tamamen çözmüş olacak.

Gelelim Demir Çelik'e. Biz yıllardan bu tarafa Demir Çelik'in ekmeğiyle, suyuyla büyümüşüz, yetişmişiz, çalışmışız, Demir Çelik'ten faydalanmışız ve ortaya bir şehir çıkmış. Türkiye Demir-Çelik İşletmeleri iken fabrikanın Karabük'e vermediği hiçbir şey kalmadı. O günkü imkanlar, o günkü teknoloji bu günkü çevre yatırımlarına müsait değildi, bu kadar da ilerleyememişti. Ama şehirler nasıl bağ kuruyordu. Bugünkü 5000 Evler gibi bir alanda 5000 tane ev yapıp, işçisiyle barış sağlıyordu. Mühendisler Kulübü, İşçiler Lokali ve sineması vardı. Şehir ile tamamen entegre vaziyette çalışıyordu. Yüzlerce komisyoncu ve haddeci ekmek yiyordu. Ne zamanki yalnız kâr amaçlı bir müessese olarak kendisini düşünmeye başladıktan sonra Karabük'e yapmış olduğu bir tek üniversitede tek bir binadır. Karabük'te hayırseverlerin yüzlerce binası var. Okul yaptırıp başka hayırlara vesile olup bir sürü ödül alan hayırseverlerimiz var. Tamamen şehir ile entegrasyonunu kesmiş, 500 bin ton kapasiteden 2 milyon 400 bin ton kapasiteye çıkarmış, bir tek çevre yatırımı yapmamış. Karabük Mahallesinin ortasına skal kırma tesisleri kurmuş, çevre ile ilgili en ufak bir çalışması olmadan tüm şehri toza dumana bulayıp bacalarında bir tane filtre çalıştırmadan biz 450 trilyon lira kar ettik diye açıklama yapıyorlar. Bu 450 trilyon liranın 50 trilyon lirasını da Karabüklülere çok görüyorlar. Ben size şöyle söyleyeyim nasıl Marzinc yola geldiyse, kendini adam ettiyse size buradan sözüm olsun Belediye Başkanlığı görevim bitmeden Demir-Çelik kendine çeki düzen verecek, tüm çevre yatırımlarını tamamlayacak. Bu yılın sonunda pırıl pırıl bir Karabük'te yaşamayı ben size vaat ediyorum.

Onların tehditleri şu. Bir kere beni hiç kimse tehdit edemez. Tehditleri şu, işçinin üstünde oyun oynamak. Efendime söyleyeyim "Bacaların üstüne gelirse, bizde iş yerini kapatırız, 5 bin işçiyi sokağa dökeriz". Ben buradan hakim hissedarlara tekrar sesleniyorum. Sizin 5 bin işçiyi sokağa dökmeye gücünüz yetmez. Demir- Çelik'in de patronu siz değilsiniz. %3,5 - %4 hisse ile Demir-Çelik'in sahibi olamazsınız. Devlet bunu hissedarlara dağıtırken eşit şekilde tüm Karabüklülere, tüm işçilere dağıttı. Bir tane işçiyi sokağa döktüğünüz zaman sizin hakim hissedarlar olarak hiçbiriniz Karabük sokaklarında yürüyemezsiniz. Biz diyoruz ki biraz masraf edin Karabük'ü bu kirlilikten, bu pislikten kurtarın.

Sonra Demir-Çelik'in hastaneleri, okulları, sinema salonları, kulüpleri ve emanet işçileri vardı. Öncelikle kendilerine şunu tavsiye ediyorum. Eğer işçi alacaklarsa kendi bünyelerinde çalıştırmış olduğu müteahhitteki işçileri öncelikli işe alsınlar. Ahmet'in, Mehmet'in torpiliyle, siyasi baskılarla işçi almayıp kendi yetiştirdikleri işçileri işe alsınlar. Dediğim gibi tamamen bir çevre seferberliği başlatıyoruz. Çevre ile ilgili Karabük'te ne gerekiyorsa yapacağız. Geçen haftadan itibaren temizlik seferberliği de başlattık. Yerinde çöp olmayan, sokağında izmariti olmayan, pırıl pırıl bir Karabük oluşturacağız. Çöp kutuları temizlenmiş, geri dönüşüme itina gösteren bir şehir olması için ne gerekiyorsa yapacağız.

Çocuklarımız ile ilgili ne kadar park varsa ele alacağız tekrardan yapacağız. Eksik olan her yere park yapacağız. Park yaparak Belediye Başkanı oluyor muymuş olmuyor muymuş herkese göstereceğim. Bu 110'uncu park. 111-112 diye devam edecek.

Değerli dostlarım buraya geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu parkın yapımında emeği geçen Belediye personeline ayrıca çok teşekkür ediyorum. Belediyenin içine rüşveti sokmayan Belediye personeline ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.

Yapılan konuşmaların ve duaların ardından Üniversite Mahallesi Parkının açılışı gerçekleştirildi.

Flash Player Yükleyerek Görüntüleyebilirsiniz.


Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı

Post

Türk Yerel Hizmet-Sen´den Başkan Vergili´ye Ziyaret

20.03.2019 20 Görüntülenme

Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı Mustafa Yorulmaz, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Uygun ve Karabük İl Temsilcisi Metin Gül, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye ziyarete bulundular.

Post

Başkan Vergili, BRTV Ekranlarında Yeni Dönem Projelerini Anlattı

20.03.2019 18 Görüntülenme

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, BRTV ekranlarında Zafer Acar ile Gündem programının canlı yayın konuğu oldu. Başkan Vergili, BRTV ekranlarında yeni dönem projelerini hakkında bilgiler verdi.

Post

Emekliler Evi Projesinde Çalışmalar Devam Ediyor

18.03.2019 54 Görüntülenme

Karabük Belediyesi’nin örnek projelerinden biri olan ve Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin talimatları ile 29 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen tören ile temeli atılan "Emekliler Evi" projesinde çalışmalar son hızıyla devam ediyor.